Kompletteringskurs för den uppdaterade versionen av ICH-GCP (R3) (3 tim)
-
Forum Mellansverige
-
Digitalt
-
26 augusti 2025
-
08.30 - 11.30
En uppdaterad version av ICH-GCP för kliniska läkemedelsprövningar kommer att bli gällande inom EU den 23 juli 2025. Den uppdaterade versionen benämns R3. Detta innebär att du som arbetar med kliniska läkemedelsprövningar behöver uppdatera din GCP-utbildning. Denna utbildning ger en djupare förståelse för Good Clinical Practice (GCP) och hur GCP effektivt kan tillämpas i det kliniska prövningsarbetet. Utbildningen går också igenom den uppdaterade Helsingforsdeklarationen.
Länk till utbildningen skickas ut innan utbildningens start. För att få intyg efter genomförd utbildning krävs aktivt deltagande med påslagen kamera.
Målgrupp: För prövare, forskare samt forskningssköterskor inom Sjukvårdsregion Mellansverige som har formell GCP-kompetens och som har behov av att förnya den med den uppdaterade GCP-R3. Notera att ni som inte gått en GCP-utbildning under de senaste 2 åren behöver förnya er GCP-kompetens med en heldagsutbildning där R3 ingår.
Föreläsare: Anders Hellgren, GCP Consulting
Kostnad: Kostnadsfri
Anmälan
Utbildningen är öppen för regionanställda.
2025-08-24
Antal deltagare
30/30
Senast publicerad: