Avancerad cancerbehandling utförs nu även vid Universitetssjukhuset Örebro
CAR-T kan ges till vuxna patienter med lymfom och akut lymfatisk leukemi där cytostatikabehandling inte har önskad effekt eller vid återfall efter cytostatikabehandling. Nu kan behandlingen ges på Universitetssjukhuset Örebro.
Erik Ahlstrand, överläkare och Anna Hällzon, sjuksköterska och koordinator för CAR-T behandling på Universitetssjukhuset Örebro (USÖ).
-Tidigare har den här patientgruppen behövt åka till Uppsala eller Stockholm för att få sin behandling. Men nu kan vi ge den här på USÖ, berättar Erik Ahlstrand, överläkare Verksamhetsområde medicin på USÖ
Det här är en avancerad immunologisk cancerbehandling där patientens egna vita blodkroppar tas ut från kroppen för att skickas till ett laboratorium där de modifieras. Patienten får sedan tillbaka sina modifierade vita blodkroppar, CAR-T-celler, intravenöst som då attackerar cancercellerna mer effektivt.
- Behandlingen har utförts i Sverige i några år och vi ser att den har gett mycket bra resultat för patienter där traditionell behandling inte har haft önskvärd effekt.
Det har varit en lång process för att få behandlingen på plats på USÖ. Det krävs viss specialutrustning för behandlingen, men det som tagit längst tid är att få de tillstånd som behövs.
- Det är lite speciellt med den här behandlingen. Den utgår från patientens egna blodkroppar men eftersom de modifieras så räknas behandlingen som ett läkemedel. Så vi har behövt få tillstånd för läkemedelstillverkning eftersom vi är en del i den kedjan.
Men nu är tillståndet på plats och USÖ är ackrediterad användare för det här läkemedlet.
- Framöver kommer den här behandlingsmetoden att kunna tillämpas på fler cancerdiagnoser och sannolikt även på vissa solida tumörer, säger Erik Ahlstrand avslutningsvis.
Läs mer!
- Läkemedelskommittén RÖLs skrift "Rapport om läkemedel Länk till annan webbplats.”
- ATMP-verksamhet i Mellansverige Länk till annan webbplats.

Senast publicerad: