ATMP-centrum deltar i EU-finansierat projekt för förbättrad tillverkning av cellterapier
ATMP-centrum vid Skånes Universitetssjukhus i Lund kommer att delta i ett projekt som ska förbättra effektiviteten och hållbarheten i tillverkningsprocesserna för cell- och genterapier.

I projektet RHYTHMS förbättras utvecklingen av nästa generations avancerade terapier, som ska möta den växande efterfrågan på robust, effektiv och hållbar ATMP-tillverkning. Projektet genomförs av ett europeiskt konsortium där ATMP-centrum vid Skånes universitetssjukhus medverkar.
RHYTHMS medfinansieras med pengar från EU:s Eurostars-program. Programmet är det största internationella finansieringsprogrammet för små och medelstora företag som vill samarbeta kring forsknings- och utvecklingsprojekt för att skapa innovativa produkter, processer eller tjänster för kommersialisering. Det treåriga projektet leds av det nederländska företaget Scinus Cell Expansion.
ATMP-centrum inviger i början av 2025 högspecialiserade lokaler för tillverkning av cell- och genterapier för behandling av tidigare obotliga sjukdomar.
– Vi kommer att tillverka avancerade läkemedel med pluripotenta stamceller enligt regelverket för läkemedelstillverkning, GMP (good manufacturing practice). I projektet ska man effektivisera tillverkningsprocessen genom att i realtid mäta vilka näringsämnen cellerna behöver i olika tillväxtfaser. Genom vårt bidrag i projektet kommer man att kunna testa hur bioreaktorerna fungerar i GMP-tillverkning. Vi kommer att genomföra projektet med Lunds universitet där man har världsledande kompetens kring pluripotenta stamceller, säger Gisela Helenius, enhetschef för ATMP-centrum vid Skånes Universitetssjukhus i Lund.
Läs mer om ATMP-centrum
Senast publicerad: